Veselīgs jaundzimušā miegs
Jaundzimušajam miegs ir viena no svarīgākajām bioloģiskajām vajadzībām!
Dzīves pirmajos trīs mēnešos bērna miegs ir haotisks. Pielāgojieties viens otram brīvā ritmā un nemēģiniet “apmācīt” jaundzimušo. Gulēšanas un celšanās cikli ir ļoti saistīti ar vajadzību tik pabarotam, aprūpētam un apkoptam. Lai burtiski nenomirtu badā, jaundzimušajam ir īsāki miega cikli un viņš bieži mostas, lai paēstu. Nereti mammas šajā laikā izvēlas gulēt kopā ar bērniņu. Kā to izdarīt droši, uzzini vebināra ierakstā!
Zīdainis guļ vidēji 15-19 stundas diennaktī, ir nenoteikts dienas ritms. Var gulēt dažas minūtes līdz dažas stundas. Parasti guļ 30-120 min vienā reizē un 9-12 stundas pa nakti. Tāpat nomodā – var būt dažas minūtes līdz pat citreiz 3 stundas. Katram ir citādāk. Bērni miegā ir aktīvi – kustina rokas un kājas, smaida, smejas, raud, čāpstina.
Kad bērns izgulēs visu nakti? Saskaņā ar Austrālijas zīdīšanas asociācijas sniegtajām rekomendācijām, jaundzimušo baro ik pa 2-3 stundām visu diennakti, ilgākā pauze drīkstētu būt 5 stundas.
Mēs negaidām, ka zīdainis gulēs visu nakti (t.i., vairāk nekā 6 stundas “no vietas”). Ir jaundzimušie, kas noguļ ilgākus laika posmus (5 stundas + vai pat visu nakti kādā brīdī pirms 3 mēnešu vecuma), tomēr tas noteikti nebūs mērķis, ko mēs izvirzām, strādājot ar jaundzimušajiem. Nav jāsteidzas panākt, lai bērns pats iemigtu vai nakts laikā gulētu ilgāk.
Izteiktāks dienas-nakts cikls sāk veidoties ap 2.- 4.dzīves mēnesi, kad bērns sāk atšķirt, ka gaisma nozīmē nomodu un tumsa – gulēšanas laiku.
Ceturtajā dzīves mēnesī notiek strauja bērna fizioloģiska un neiroloģiska nobriešana, tāpēc pirmais, kas sāk piemēroties šīm vētrainajām pārmaiņām, ir miegs. Miegs kļūst ciklisks un sāk vairāk līdzināties pieauguša cilvēka miegam.
Mazulis sāk pastiprināti interesēties par apkārtējo pasauli un atpazīt tuvākos ģimenes locekļus. Pārāk lielais informācijas daudzums neļauj smadzenēm “atslēgties”, dienas iespaidi turpina pārstrādāties miega laikā. Ir novērojams 4 mēnešu miega “regress” (lai gan patiesībā tas ir progress, lēciens attīstībā).
- Nakts miegs šajā vecumā ilgst 10 – 12 stundas.
- Diendusu parasti bērns guļ 3 reizes dienā
- Pirms nakts miega svarīgi ieviest mierīgu, nemainīgu vakara rituālu – silta vanniņa, pidžamas uzvilkšana, skaļi sakot, ka tagad iesim gulēt, dziesmiņas dziedāšana, buča…
- Tas ir tikai dabīgi, ka bērniņš arī naktī turpina mosties ik pa 1,5-2 stundām, lai paēstu.
👉 Visbiežākais iemesls, kādēļ bērniņš mostas naktī, ir izsalkums un drošības meklēšana.
Noderīgu informāciju atradīsi vebināra ierakstā Jaundzimušā miegs
Ja esi apjukusi un vēlies padomu, kā palīdzēt savam zīdainim labāk gulēt un izbaudīt veselīgu miegu, izvēlies Lielo miega sarunu ar Miega Feja