Bērns guļ īsas diendusas. Vai to var mainīt?
Īsas diendusas (snaudas) ir patiešām bieži sastopamas mazuļiem, īpaši tiem, kas jaunāki par 6 mēnešiem.
Zīdaiņiem ir ļoti aktīvas smadzenes. Patiesībā tieši šīs intensīvās sinaptiskās aktivitātes dēļ zīdaiņiem ir nepieciešams tik daudz atjaunojoša miega. Tādēļ dienas miegi un snaudas ir tik svarīgas. Kad bērni katru dienu mācās un aug, viņi nogurst straujāk nekā pieaugušie, un vienīgais veids, kā to mazināt, ir gulēt. Tāpēc smadzeņu atpūta kļūst par bioloģisku nepieciešamību, jo mazi bērni nespēj būt nomodā ilgu laiku.
Snaudas ir neticami atjaunojošas. Pamostoties no miega, bērni ir daudz laimīgāki, mierīgāki un gatavi mācīties. Miega zinātne mums saka, ka zīdaiņi un bērni gulēšanas laikā piedzīvo dažādus miega posmus, atkarībā no tā, cik daudz diendusu veic.
Katrs mazulis ir unikāls, un tas, kas der vienam mazulim, ne vienmēr der citam. Tā kā katrs bērns ir atšķirīgs, arī viņu dienas miega kopsummas būs atšķirīgas. Lai respektētu bērnu, tev kā viņa vecākam patiešām ir jānoskaņojas tava mazuļa vadībai un jāmeklē viņa dabiskais ritms. Bērna piespiešana gulēt pēc grafika radīs tikai vilšanos un pārdzīvojumus – gan vecākam, gan bērnam.
Ja bērns pamostas no 20-30 minūšu miega un šķiet laimīgs un labi atpūties, tad ir pienācis laiks pieņemt, ka viņš vienkārši var būt īso snaudu mīlētājs.
Pielāgošanās mazuļa ritmam ir labākais veids, kā atrast optimālākos mazuļa modināšanas un snaudas laikus. Lai to izdarītu, apsver iespēju vienu nedēļu ierobežot izbraukumus un apciemojumus, lai tu patiešām varētu atvēlēt laiku sava mazuļa novērošanai. Uzzināsi sava mazuļa dabisko ritmu un labāk sapratīsi, kad viņu būs vieglāk nolikt gulēt. Līdz ar to, ja jūsu mazulis veic trīs (vai četras) snaudas un pēdējā diendusa ir tikai 30 minūtes, tas ir pilnīgi normāli.
ĪSO SNAUDU CĒLOŅI
Ja jūsu mazulis pēc 4 mēnešu vecuma diendusas gulēja ilgāk un tagad ir sācis snauduļot, tam var būt iemesls un, iespējams, tur var ko darīt. Vispirms tiec skaidrībā, kad diendusas mainījās.
Ja ir pagājušas mazāk par 2 nedēļām, daži cēloņi var būt:
- Attīstība:
Kad zīdaiņi attīsta jaunas prasmes, ne tikai nakstsmiegs var tikt traucēts, bet arī diendusas var kļūt īsākas. Bieži vien viņiem ir grūtāk aizmigt un grūtāk gulēt. Var novērot, ka bērni strādā pie šīm jaunajām prasmēm arī miega laikā.
- Zobu augšanas sāpes vai diskomforts:
Ja mazulis pēkšņi veic īsas diendusas un šķiet, ka viņš ir tramīgāks nekā ierasti, iespējams, ka nāk zobiņi, vai ir saaukstējies, vai var būt vienkārši ir neērti. Ja nesen esat ieviesis jaunu ēdienu/ piebarojumu, apsveriet iespēju pierakstīt piedāvātos pārtikas produktus, lai redzētu, vai ir saistība īsākiem dienas miegiem ar noteiktiem pārtikas produktiem.
Ja tas turpinās vairāk nekā divas nedēļas, īsas diendusas varētu notikt šādu iemeslu dēļ:
- Pārguris:
Šis ir visizplatītākais iemesls, ko min ‘miega eksperti’ , kad vecāki stāsta par mazuļa īsajām diendusām. Es vēlos norādīt, ka nav tiešu pētījumu, kas parādītu, ka zīdaiņi var kļūt pārmērīgi noguruši un tā rezultātā notiek tieši šis. Tas, ko mēs zinām, ir tas, ka, neievērojot vecumam atbilstošu nomoda laiku, var palielināties kortizola (stresa hormona) līmenis un tāpēc, kad mazulis aizmieg, ir iespējams, ka miegu traucē paaugstinātais kortizola daudzums. Vai tas noved pie īsām diendusām, nav skaidrs, bet to der apdomāt.
- Nav pietiekami noguris:
Dažiem zīdaiņiem nomoda pirms gulēšanas var nebūt pietiekami liela, un viņi, iespējams, nav uzkrājuši pietiekami daudz miega spiediena.
- Pārāk stimulēts:
Padomājiet par dienām, kad esat ticies ar draugiem, vai bijis kādā pasākumā, vai noticis kaut kas aizraujošs – tad tas var novest pie iekšējas cīņas, lai aizmigtu. Mazulim ir tāpat – viņam ir grūtības iemigt, palielinās nogurums un attiecīgi miegs ir trauslāks un īsāks.
ĪSAS DIENDUSAS… KO VARAM DARĪT?
- Pieņemt to un mainīt savu attieksmi:
Kā jau minēju, ja tavs mazulis kopš 4 mēnešiem vienmēr ir veicis 30 minūšu miegus un pēc pamošanās parasti ir apmierināts, tad tas ir tas, kas viņam nepieciešams un mums būtu tas jāpieņem. Atceries! Bērns nezina, ka tev ir garš darāmo lietu saraksts, tāpēc maini savu perspektīvu – šo īso laiku velti savai atpūtai.
MAZUĻI, KURI PAMOSTOTIES IR NEAPMIERINĀTI UN KREŅĶĪGI
- Atkaliemidzināšana / diendusas pagarināšana:
Ja jūti, ka bērns ir par ātru pamodies un ir miegains, mēģini atkal iemidzināt. Vari izmantot kustību, šūpināšanu vai barošanu – visu, kas palīdz. Ieplāno ierastajā mošanās laikā būt līdzās, lai palīdzētu atkal iemigt. Dažreiz tas var palīdzēt sākt veidot ilgāku miegu. Mans ieteikums ir pamēģināt 10-20 minūtes MAX un, ja bērns neiemieg, apstāties un doties ar bērnu darīt ko citu. Tāpat kā iepriekš minēts – pieņemt, ja bērns tomēr nevēlas vairs gulēt.
- Tuvības palielināšana:
Ja pēdējā laikā mazā cilvēka dzīvē ir notikušas pārmaiņas, ir svarīgi atcerēties, ka mums ir jābūt tur, lai viņu atbalstītu. Ja bērns, piemēram, visu dienu atrodas prom no tevis, jo esi atgriezusies darbā un pēc tam visu nakti guļ savā gultiņā (atkal prom no tevis), tad viņam var pietrūkt tuvuma ar tevi. Ir svarīgi to apzināties. Kad jums patiešām ir laiks kopā, pārliecinies, ka pievērs viņam nedalīto uzmanību, un mēģini būt pēc iespējas klātesošāka brīžos, kad esat kopā.
- Pievienojiet savu smaržu un mīlestību:
Ja tavs mazulis mokas ar diendusām dārziņā vai pie auklītes, iedod kaut ko tādu, kas smaržo pēc tevis (piemēram, savu krekliņu) un ko viņš varētu turēt sev tuvumā. Tas ir lielisks veids, kā pārvarēt šo atšķirtību, kuru bērns vēl nespēj apstrādāt.
Seko savai sajūtai un savai sirdij, tad vienmēr turēsies pareizajā virzienā!
Izmanto iespēju un piesakies sarunai ar Miega Feju, ja vēlies aprunāties par sava bērniņa miegu!
Ieraksts tapis pēc Isla-Grace Sleep