Kvalitatīvs bērna miegs
Pēc 2 gadu vecuma bērni var parādīt plašu emociju gammu un regulēšanas spējas ir vairāk nobriedušas – labāk tiek galā ar savām emocijām. Smadzeņu daļa, kas atbild par spēju pašam nomierināties, pilnībā ir attīstījusies 2,5-3 gadu vecumā, taču pati spēja nobriest vēl daudzus turpmākos gadus. Līdz tam viņš ir lielā mērā atkarīgs no vecākiem, kas palīdz nomierināties.
Bērnam augot, pieaug arī viņa interese lietām sev apkārt. Pasaule bērnam šķiet tik aizraujoša! Viņš bieži skrien, nevis iet. Un tas var ietekmēt bērna miegu. Bērns var pārbaudīt arī gulētiešanas laiku un kārtību. Var sākt kāpt ārā no gultas, pieprasīt papildu buču, apskāvienu.
Labāk īsāki dienas miegi, bet pilnvērtīgāks nakts miegs. Miegs ietekmē bērna uzvedību dienā. Pēc Austrālijā veikta pētījuma tika novērots, ka līdz 3 gadu vecumam 40% bērnu mostas naktī vismaz 1 reizi, 35% bērnu nav gulētiešanas rutīnas, līdz 21% bērnu iet gulēt pēc 21 vakarā.
2-3 gadu vecumā bērn guļ aptuveni 11 stundas pa nakti un 1,5 stundu pa dienu. Vēlams, lai dienas miegs beidzas līdz 15:00 – 15:30. Celšanās ap 7 no rīta. Nakts miegs starp 19-20. Jo agrāk bērns ir pieradis pie laicīgas gulētiešanas, jo vieglāk būs.
2 gados var parādīties viltus trauksme, ka bērns nevēlas doties gulēt pa dienu, kas ir saistīts ar attīstības lēcienu. Dienas miegs parasti beidzas vecumā starp 3-4 gadiem. Bērns ir gatavs negulēt dienas miegu, kad vismaz 2 nedēļas pēc kārtas vecākiem neizdodas nolikt bērnu uz diendusu. Vai arī aizmigšana vakarā ir starp 21-24, pat ja tiek uzsākta laicīgi – pirms 20.
25-50% bērnu pirmajos dzīves gados saskaras ar miega traucējumiem vai problēmām. Visbiežākie iemesli, kādēļ bērns mostas naktī ik pa 2-3 stundām: miega asociācijas, pārgurums, nepietiekams vai pārāk vēls dienas miegs, pārāk ilga nomoda, pārstimulācija un nepietiekams emocionālais kontakts ar vecākiem.
3-5 gadu vecumā diennaktī nepieciešams vidēji 11-13 stundas miega. Dienas miegs vairs nav tik izteikts, var būt periodisks. Ja bērns neguļ, nodrošinām vismaz “kluso stundu”. Pēc 5 gadiem lielais vairums bērnu neguļ dienas miegu.
5-7 gadu vecumā optimālais miega daudzums naktī 9-10 stundas. Lielākā daļa bērnu nevēlas gulēt dienas miegu. Ap 30% bērnu ir nepieciešama vecāku palīdzība, lai iemigtu.
Daudzi bērni jau guļ savās gultiņās un pat savās istabās. Kāds veiksmīgi noguļ visu nakti, kāds mostas vienu vai vairākas reizes. Cits pa nakti “pārceļo” uz vecāku gultu. Un tas ir tikai dabiski un normāli. Bērnam joprojām ir nepieciešami pastāvīgi apliecinājumi, ka Tu joprojām viņu mīli.❤️
Par lielāku bērnu naktsmiegu noklausies manu sarunu ar psiholoģi Daci Čibli Latvijas radio 1 Ģimenes studijā! Sarunas ieraksts
Noderīgu informāciju atradīsi vebināra ierakstā Bērna miegs
Ja ilgstoši saskarieties ar bērna nevēlēšanos gulēt, nemierīgām naktīm, raudāšanu pa nakti, biežu celšanos, tad tas noteikti nebūtu jāatstāj bez ievērības! Meklējiet palīdzību un atbalstu! Ir iespējama vienreizēja konsultācija vai sadarbība ilgākā laika posmā