Bērna raudāšana
Mazuļiem ir normāli un dabīgi raudāt, un tā ir vesela bērna pazīme. Katrs bērns raud. No paša pirmā brīža, kad viņš veic pirmo ieelpu. Dažādie signāli un raudāšanas veidi ir jaundzimušā valoda, kā viņš sazinās ar mums. Bērns tādā veidā pauž, ka ir izsalcis, izjūt diskomfortu vai vientulību, stāsta par savām izjūtām vai protestē pret pārmaiņām. “Ja vecāki paņems mazuli rokās pusotras minūtes laikā pēc tam, kad tas sācis raidāt, mazais tūdaļ nomierināsies.” (Maršals H.Klauss, Filisa H.Klausa “Pirmo nedēļu brīnums”)
Es piekrītu Magdas Gerberes vārdiem “Skumjas, diskomforts, neapmierinātība – tās visas ir cilvēka emocijas. Kāpēc lai mēs tās apspiestu?”
Ja mēs neļaujam mazulim raudāt – pirmkārt, mēs neļaujam viņam mazināt stresu, tiek bloķēta un nomākta dziļu emociju veselīga izpausme, otrkārt – viņš varētu just, ka neviens nedzird viņa vajadzības.
Atsaucies bērna raudāšanai pēc iespējas ātrāk! Ir svarīgi redzēt un dzirdēt bērniņu, kā arī reaģēt uz viņu, ļaujot viņam raudāt. Bet ne atstājot vienu pašu, bet gan ar maigu pieeju – turot rokās, nomierinoši, cieņpilni, empātiski ieklausoties un pieņemot bērna emocijas. Ir ļoti svarīgi, ka mēs ļaujam bērnam izteikt savas jūtas.
Klausieties un mēģiniet saprast, kādēļ bērniņš raud. Ja ir paēdis un pagulējis, tad var būt noderīgi samazināt stimulāciju līdz minimumam un vienkārši maigi turēt mazuli vai apgulties. Saskare āda-āda, maiga ķermeņa šūpošana un glāsti var mierināt tavu bērnu.
“Zīdainis, kas cieš no stresa, sākumā pats sevi nomierināt neprot. Asaras un kreņķi stimulē stresa hormonu izdalīšanos, un mazuļi reti spēj atslābināties un atgriezties normālā miera stāvoklī. Te var palīdzēt tikai glāsti, paņemšana rokās un nomierinoša balss. Tieši vecāku mīlošie pieskārieni mazina stresu un pamazām iemāca mazulim nomierināties paša spēkiem. Tāpēc paņemt rokās izmisušu mazuli un remdēt viņa asaras ir ļoti svarīgi ne tikai tāpēc, lai tas pārstātu raudāt, bet arī tādēļ, lai jaundzimušais sajustu, ka vecāki ir tepat blakus un ka viņš ir drošībā, un var būt mierīgs. Ja vecāki ieklausīsies sava bērna vēlmēs un paustajos signālos, mazulis drīz vien sapratīs, ka viņa vajadzības tiek apmierinātas un ka pasaule ir laba un mīloša.” (Maršals H.Klauss, Filisa H.Klausa “Pirmo nedēļu brīnums”)
Jo vairāk mēs ļaujam bērnam paust savas emocijas dienas laikā, jo labāk bērni naktī gulēs. (Alether Solter, šveiciešu izcelsmes amerikāņu attīstības psiholoģe)
«Ir būtiski, kāpēc bērns pārstāj raudāt – tāpēc, ka viņu nekas nesatrauc, vai tāpēc, ka ir veltīgi saukt, jo neviens tāpat nenāks.» Anna Bikova, bērnu un ģimenes psiholoģe
Tevi uztaruc Tava bērna raudāšana? Piesakies sarunai ar Miega Feju!